Hollanda Gezi Rehberi - Keukenhof - Lale Bahçesi | Hollanda Gezilecek Yerler 2020

Hollanda Gezi Rehberi - Keukenhof - Lale Bahçesi | Hollanda Gezilecek Yerler 2020

Bildiğimiz gibi, Avrupa turizm sektöründe çok iyi bir duruma sahiptir. Dünyanın dört bir yanından insan, Avrupa'ya tatil yapmaya gitmektedir. Avrupa'da en çok turist çeken ülkelerden bir taneside, Hollanda'dır. Bugün, sizler için hazırladığım Hollanda Gezi Rehberi serisinin ilk yazısını paylaşıyorum. İyi okumalar..Hollanda Gezi Rehberi Bölüm #1

Hollanda'da, en çok ziyaretçi çeken yerlerden başta geleni, Keukenhof adlı lale bahçesidir. Bu bahçe, 320.000 metre karelik bir alanı kaplamaktadır ve içinde, onlarca çeşit lale olmak üzere, 7 milyondan fazla lale bulunmaktadır. Bu bahçenin tarihi, Osmanlı'ya dayanmaktadır.

Kısaca tarihini anlatmak gerekirse, 1642 yılında Osmanlı padişahının, Hollanda Devleti'ne lale soğanı hediye etmiştir. İşte herşey de o zaman başlamıştır. Bu olaydan sonra Hollanda Devleti, laleleyi benimsemiş ve sahiplenmişti. Yüzlerce yıl sonra ise hala lale denilince ilk akla gelen ülke Hollanda olmaktadır. Bu bahçe, 1852 yılında açılmıştır ve açıldığından beri dünyanın en büyük lale bahçesi unvanını hala korumaktadır. Bana göre de, bu unvanı hiçbir zaman kaybetmeyecektir.

Lale bahçesi, yani tam adıyla Keukenhof, Hollanda'nın  güneyinde olan Lisse şehrindedir. Dediğim gibi, bahçeinin içinde 7 milyondan fazla lale bulunmaktadır ve 320.000 metre karelik bir alana sahiptir. Bahçenin içinde, patetesciler, dondurmacılar ve mısırcılar bulunmaktadır. Ayrıca, bahçede ayrı ayrı müzeye benzer binalarda bulunmaktadır. Orda hem bahçeyle ilgili şeyler bulunmakta, hemde fotoğraf çekmek için alanlar bulunmaktadır.

Bahçedeki çiçekler o kadar güzel ki, fotoğraf çekilmeyi sevmeyen birisi olsanız dahi, onlarca fotoğraf çekeceğinize dair eminim!


Ayrıca, bahçede bir değirmende bulunmaktadır. Merdivenleri tırmanarak, o değirmene tırmanabilir, lale bahçesinin manzarasını keyifle izleyebilirsiniz! Bahçede dolaşmak, en az 3 - 4 saatinizi alacaktır, ancak buna değeceğine adım kadar eminim!
Bir yazımızın daha sonuna geldik, eğer Hollanda ile ilgili daha fazla bilgileri ve haberleri takip etmek istiyorsanız, sitemizdeki diğer yayınlarımızı inceleyebilir, sitemizi takip edebilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın!!


Bizimle iletişime geçmek için,

E-mail - hilmisez.nl

Instagram - hollandainfo

Twitter - hollandainfoYorumlar