Hollanda'nın Neleri Meşhur? | İşte Hollanda'ya Has Şeyler..

Hollanda'nın Neleri Meşhur? | İşte Hollanda'ya Has Şeyler..


Her ülkenin meşhur birşeyi vardır elbet. Hemen o şeyi söylenince, o ülkenin akla geldiği şey.. İşte Hollanda'nın meşhur şeyleri..

Hollanda'nın en meşhur şeylerinden biri, yel değirmenleridir. Yel değirmenlerinin tarihi, çok eskilere dayanmaktadır. Zamanında, olası sel ihtimallerine karşı bu değirmenleri yapmışlardır. Eski değirmenler, Hollanda'daki bazı kanallarla birleşmektedir. Eğer kanalın suyu taşacak bir seviyeye gelirse, değirmen o suyu azaltıyordu. Fakat, artık bu tarz değirmenler çok nadir bulunmaktadır. Genelde bu değirmenlerde, çiftçiler un, yumurta gibi ürünler satmaktadırlar.


2.

Hollanda'da bir diğer meşhur olan şey ise, laledir. Blogumuzda bunlarla ilgili 2 yazı daha bulunmaktadır. İsterseniz onlarada göz atabilirsiniz. Kısaca anlatmak gerekirse, lalelerin tarihi Osmanlı'ya bağlanmaktadır. Yıllar önce Osmanlı padişahı, Hollanda devletine lale soğanı hediye etmiş, Hollanda'lılar da o zamandan itibaren laleyi benimsemiş, ve üretmeye başladılar. Zamanla lalede dünya devi oldular. Hatta, dünyanın en büyük lale bahçesi de, Hollanda'dadır.


3.

Hollanda diyince, akla gelen ilk şeylerden birisi de inektir. Nedenini bizde bilmesek de, Hollanda ineği dünyaca meşhurdur. Peynirinden olas gerek!4.

Buda, yukardaki numarayla bağlantılıdır. Hollanda peyniri! Hollanda'da en popüler olan yiyeceklerden biride, Hollanda peyniridir. Meşhur olmasının sebebi ise, peynirin yıllardır üretilmesi ve tadındandır. Ayrıca bu peynirin onlarca türü vardır! 
Eski peynir, yeni peynir, orta halli peynir, küflenmiş peynir, aromolu peynir ve daha niceleri!5.

Listemizin 5. sırasında ise, Hollanda kanalları bulunmaktadır. Hollanda diyince, akla ilk gelen şeylerden birisi de, Amsterdam'da bulunan kanallardır. Bu kanallar, yıllar önce yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. Bu kanalların yapılma sebebi ise, olası bir sel faciasına karşı önlem almaktır. Yağan yağmur, bu kanallara dolmaktadır. 6.

Listemize, Hollanda'nın kendine ait şekeri ile devam edelim. Bu şekerin adı, Drop'dur. Genelde siyah renklidir ve tamamen Hollanda yiyeceğidir. Çünkü, bu şekeri genelde Hollanda'lılar hariç kimse sevmemektedir. Açıkçası bende daha önce yedim ve tadının bir plastikden farkının olmadığına yemin edebilirim!

Evet arkadaşlar, bir blogumuzun daha sonuna geldik. Eğer Hollanda ile ilgili daha fazla bilgi ve haberlerden haberdar olmak istiyorsanız, blogumuzu takip edebilirsiniz. Farklı bloglarda görüşmek üzere, hoşçakalın..Bizimle iletişime geçmek için,


E-mail - hilmisez.nl@gmail.com
Instagram - hollandaingo
Twitter - hollandainfo


Yorumlar