Hollanda ve Bisiklet Aşkı | Hollanda ve Bisiklet

Hollanda ve Bisiklet Aşkı | Hollanda Bisikletleri


Hollanda deyince, akla ilk gelen şeylerden birisi de bisiklettir. Bisiklet, Avrupa genelinde kullanılmaktadır. Dünyada ve Avrupa'da, nüfusa oranla en çok bisiklet kullanan ülke, Hollanda'dır. Hatta Hollanda'da nüfustan fazla bisiklet bulunmaktadır. Hollanda'nın nüfusu 17 milyonken, ülkede ki bisiklet sayısı 20 milyondan fazladır. Çoüu kişinin birden fazla bisikleti bulunmaktadır. Genelde sıradan bisiklet, yarış bisikleti veya çocuk bisikletidir. 

Hollanda'da, her yerde bisiklet yolu bulunmaktadır. Küçük köylerden tutun, büyük şehirlere kadar bisiklet yolları bulunmaktadır. Hatta bisikletlere o kadar önem veriyorlar ki, otobanların yanında, otabının 15 - 20 metre yanında bile bisiklet yolu bulunuyor. Böylelikle, bisiklet ile şehirler arası yolculuk da çok kolaylaşmış oluyor. Bu arada, Hollanda'da arabadan fazla bisiklet bulunmaktadır. 
Hollanda'lıların bisiklete bu kadar önem vermelerinin en büyük nedenlerinden birisi de, hava kirliliğidir.

Ülke genelinde araba kullanımı azaltarak, bisiklet kullanımına yönelmişlerdir. Bisiklet ile yolculuk hem daha pratik, hem de benzin parası olmadığından dolayı masrafsız olmaktadır. Ayrıca, bisiklet kullanımı artığı için, ülkede kazalar da azalmıştır. İnsanlar işlerine genellikle araba yerinde, bisiklet ile gitmektedirler. Hollanda'da, 70 yaşındaki kişilerin bile bisiklet kullandığını görmeniz mümkündür.

Bazı kişiler ise, elektrikli bisiklet kullanmaktadırlar. Bu bisiklet ise, daha az pedal çevirerek daha hızlı gitmenizi sağlamaktadır. Normal bisiklete göre, dörtte bir pedal çevirseniz, aynı hıza ulaşmaktasınız. Doğal olarak elektrikli bisiklet normal bisikletlere göre daha pahalıdır.Buraya tıklayarak, daha önce yazdığım Hollanda'da ki bisiklet kuralları adlı yazımı da okuyabilirsiniz. 
Evet arkadaşlar. bir blogumun daha sonuna geldim. Hollanda ile ilgili daha fazla bilgi ve haber öğrenmek istiyorsanız, blogumu takipte kalabilirsiniz. Farklı bloglarda görüşmek üzere, hoşçakalın..


Yorumlar