Hollanda ve Yel Değirmenleri | Yel Değirmenleri Hollanda

Hollanda ve Yel Değirmenleri 


Hollanda diyince akla ilk gelen şeylerden birisi, yel değirmenleri olur. Yel değirmenleri, Hollanda için büyük bir önem, ve güzellik katmaktadır. Bu yel değirmenleri, genellikle çok eski olmaktadır. Hollanda'da en çok yel değirmeni bulunan ülke, Avrupa'nın kalbi, yani Amsterdam'dır. 
Amsterdam'da, onlarca yel değirmeni bulunmaktadır. Bu yel değirmenlerinin yapılmasının amacı, barajlardaki su taşmasın diye taşımaktır. Ancak bu olay artık söz konusu değildir. Acil durumlarda bu değirmenlerin birkaçı, hala çalışabilir durumdadır. Eğer olası bir sel felaketi veya baraj taşması gerçekleşirse, bu değirmenler büyük mekanizmaları ile suyu yer altından taşımaktadırç İlerde bununla ilgili de bir blog gelecektir. Yel değirmenleri, Hollanda için çok büyük bir önem taşımaktadır. Amsterdam'da Zaanse Schans diye bir alan bulunmaktadır. Bu yerde. yel değirmenleri, müzeler ve fabrikalar bulunmaktadır. Amsterdam'da en çok değirmen olan yerde, orasıdır. Eğer bir gün yolunuz Amsterdam'da düşecek olursa, Zaanse Schaan'a gitmenizi kesinlikle öneriyorum. Sizin için kısa fakat güzel bir gezi olacaktır. Eğer Zaansa Schaan'a da daha önce gittiyseniz, yorumlarda orası hakkında ki düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.Bu değirmenlerde, eskiden insanlar yaşamaktaydı. Değirmen binevi ev işlevi görüyordu. Salonu, yatak odası, mutfağı ve banyosu bulunmaktaydı. Günümüzde ise, çoğu değirmende, veya değirmenin yanında hayvansal gıdalar satılmaktadır. Genellikle yumurta, peynir ve un satmaktadırlar. 


Evet arkadaşlar, bir blogun daha sonuna geldik. Hollanda hakkında bilgilerden ve haberlerden haberdar olmak istiyorsanız, blogumu takip edebilirsiniz. Blog fikirleri vermek istiyorsanız da, yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Başka bloglarda görüşmek üzere, hoşçakalın..

Yorumlar