Hollanda prensesi Amalia günde 4 bin euro kazanacak! | hollanda info

 Hollanda Prensesı Amalia, Günde 4 Bin Euro Kazanacak!

Hollanda prensesi olan Amalia, 18 yaşına gelince günde 4 bin euro kazanacak. Bu da yılda yaklaşık olarak 1.5 milyon euroya denk geliyor! Peki Hollanda halkı ve Hollanda hükümeti bu duruma ne diyor?
İşte ayrıntılı bilgiler..Hollanda'da şu an yürürlükte olan kanuna göre, Hollanda prensesi Amalia, hayatının sonuna kadar günde 4000 euro kazanacak. Bu da 1 yılda neredeyse 1 buçuk milyon euroya denk gelmektedir. Hollanda halkı, bu olaya epey bir tepki göstermiştir.

 Hollanda başbakanı Mark Rutte'nin maaşı bile, günde brüt 400 euodur. Bu da ayda brüt 12.000 euroya denk gelmektedir. Yani Mark Rutte'nın aylık maaşı net 8000 euro civarıdır.

D66 partisi [Demokratlar 66], seçim bildirgesinde bu ödenekleri azaltma vaadinde bulundu .


Amalia, Hollanda tahtının bir numaralı varisi olduğu için 18 yaşından itibaren devlet hazinesinden para almaya başlayacak 
Ödenecek para, her yıl enflasyon ve memur maaş oranına göre artış gösterecek.Eğer Amalia, prenses olmaktan vazgeçer ise, bu ödenek durdurulacaktır. Bu konu, Hollanda'da sadece şimdi de tartışmalara yol açmadı. Geçmişte de Hollanda iç siyasetinde çok ciddi tartışmalara yol açmıştıPeki bu yasa değiştirilebilir mi?

Evet, değiştirilebilir. Ancak eğer Hollanda meclisinin üçte ikisi bunu kabul ederse değişebilir. Ancak bu durumda şimdilik imkansız gibi görünüyor, çünkü şu anki koşullarda meclis çoğunluğu böyle bir yasa değişikliğini gerekli görmüyor. 
Muhalefetteki D66 Partisi, seçimler için hazırladığı bildirgede, kraliyet ailesinin gelirine sınırlama getirme vaadinde bulundu .Hollanda hakkında daha fazla haber ve bilgide haberdar olmak istiyorsanız, hollandainfo.com adlı sitemizi takipte kalın. Başka yazılarda görüşmek üzere. Hoşçakalın..Yorumlar