Hollanda'da kadınlara da askerlik zorunlu hale geldi! | hollanda info

 Hollanda'da Kadınlara da Askerlik Zorunlu Hale Geldi! | hollanda info


Hollanda'da 17 yaşını doldurmuş bütün kadınlara askerlik zorunlu oldu! İşte ayrıntıları..Geçtiğimiz aylarda, Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlarada zorunlu askerlik kanunu getirildi. Artık 17 yaşını doldurmuş her kadına askerlik celbi gönderilecek.

Toplamda şimdilik 100 bin kadına askerlik celbi gönderildi. Bu 100 bin kadının içinde, 7 aralıkta 17 yaşına basmış olan Hollanda kralının kızı olan Amalia'da bulunmaktadır. 
Fakat Hollanda'da kağıt üzerinde zorunlu askerlik zorunlu olsa bile, 1977 yılından bu yana kadar silah altına alınmamaktadır.2. Dünya savaşının ardından, Hollanda devletı büyük ordulara lüzum kalmadığını düşünerek, profosyenel askerlik sistemine geçildi. 

Yani, askerlik zorunlu olmayacak, fakat askerlik yaşı gelen erkeklere celp gönderilecekti. Yani herhangi gibi bir savaş durumunda, askerlik celbi olanlar savaşa katılmak zorunlu kalacaktı. Peki Neden Kadınlara da Zorunlu Hale Getirildi?


2017 yılında, o dönemin Hollanda Savunma Bakanı, erkek ve kadın eşitliğinden dolayı, kadınlarada askerlik celbi gönderilmesi gerektiğini belirtmişti ve istemişti. 

Parlemento da, Savunma Bakanının görüşünü destekleyerek kadınlara da askerliğim zorunlu hale getirilmesinde karar kıldı. Böylece, kadınlar da zorunlu askerlik uygulamasına dahil edilmiş oldu.

Prenses Amalia, bu uygulamaya kendisininde dahil olmasını kendisi istemiş. Orduyu tanımak istediğini belirtti. Ayrıca, Prenses Amalia, Hollanda'da zorunlu askerlik kapsamına alınan ilk tahtın varisi kadındır. Yani, ondan daha önce kraliyet ailesinden hiçbir kadın askerlik yapmamıştır.Hollanda hakkında daha fazla bilgi ve haberleri takip etmek istiyorsanız, hollandainfo adlı sitemizi takipte kalın..


Yorumlar