3 Ülkeyi Birden Gösteren Kule! | Hollanda, Almanya ve Belçika - Drielandpunt

3 Ülkeyi Birden Gösteren Kule! | Hollanda, Almanya ve Belçika - Drielandpunt


Hepinize merhaba hollandainfo blog okuyucuları. Bugün, sizlere Maastricht'te bulunan, 3 tane Avrupa ülkesini gösteren [bunlar Almanya, Hollanda ve Belçika.] ve Hollanda'nın en yüksek yeri, dağı, tepesinde bulunan kule hakkında bilgiler vereceğim.  

O zaman yazımıza geçelim..Drielandpunt


Drielandpunt, Hollanda, Almanya ve Belçika'da bulunan bir yerdir. Drielandpunt'un Türkçesi ise, Üç Ülke Noktası'dır. Burayı özel kılan şey ise, orda bulunan bir kuledir. Bu kule, üç ülkeyi birden, yani hem Hollanda'yı, hem Belçika'yı, hemde Almanya'yı göstermektedir. Kule, oldukça uzundur. Aşağıda fotoğrafı mevcuttur.

Kuleye giriş ücreti yetişkinler için 4 euro, çocuklar için ise yaklaşık 2.5 eurodur. İsterseniz merdivenle, isterseniz de asansörle çıkap inebilirsiniz. Merdivenle çıkmak ve inmek, epey bir heyacanlıdır. Çünkü, altınıza baktığınızda, merdivenler metal ve delikler olduğundan dolayı, yeri görmektesiniz. Ben bu yüzden, asonsör ile çıkıp inmeyi tercih ettim. Kuleye çıkınca, üç tane teleskop göreceksiniz. Bu teleskoplardan birisi Hollanda'ya, birisi Almanya'ya, diğeri de Belçika'ya bakmaktadır. Eğer teleskop ile bakmak isterseniz de, 50 cent veya 1 euro ile çalıştırıp bakabilirsiniz.
Drielandpunt'de, 3 ülkeden de insanlar bulunmaktadır. En çok Alman bulunmaktadır. Ayrıca, Drielandpunt'de daha fazla gezebileceğiniz yer bulunmaktadır.Neredeyse heryerde, üç ülkenin de bayrağını görmektesiniz. Ayrıca, üç ülkeye de ait sınır taşları bulunmaktadır. Taşların üstünde, hangi ülkenin sınır taşı olduğu ve bir metin yazmaktadır. Hollanda'nın sınır taşında ise, taşın olduğu yerin Hollanda'nın en yüksek noktası olduğu yazmaktadır. Drielandpunt'ü özel kılan şeylerden birisi de, Hollanda'nın en yüksek noktasının orda bulunmasıdır. En yüksek nokta, 322 metredir. Evet, yanlış duymadınız! Hollanda'nın en yüksek noktası, sadece 322 metredir!
Bu tepeye, Hollandalılar Vaalserberg adını vermişlerdir. Hollanda içinde epey büyük bir önem taşımaktadır. 


Drielandpunt'de, gezebileceğiniz yerler sadece bu kadar değil! Kulenin yaklaşık 100 - 150 metre yakınında çalılardan yapılmış bir labirent vardır. Bu labirent, oldukça büyük ve karışıktır. Ayrıca, içerde sizi süprizler karşılamaktadır. Mesela beklemediğiniz bir anda ıslanabilirsiniz! Sırılsıklam olma bile ihtimaliniz var. O yüzden, eğer labirente girmek isterseniz, mayo ile veya yedek kıyafet ile gelmenizi tavsiye ederim!

Drielandpunt'ün, Hollanda genelinde olduğu gibi, neredeyse heryeri ağaç ile kaplıdır. Orman da bulunmaktadır. İsterseniz, ormanda da kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca, etrafta kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Yorulduktan sonra oturup bir şeyler içmek hiçte fena olmaz!


Eğer yolunuz birgün Hollanda'ya düşerse, mutlaka Maastricht'e uğrayın. Pişman olmayacak, hatta iyiki gelmişim diyeceksiniz!

Evet arkadaşlar, bir blogumun daha sonuna geldim. Eğer Hollanda hakkında daha fazla haber ve bilgilerden haberdar olmak istiyorsanız, sitemi takip edebilirsiniz. Farklı bloglarda görüşmek üzere, hoşçakalın..

Yorumlar