Hollanda Hükümeti İstifa Etti..

 Hollanda Hükümeti İstifa Etti..


Bu öğlen, başbakan Mark Rutte kendisinin ve hükümetin istifa edeceğine dair bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Hollanda Kralı Willem Alexender'a istifa dilekçesini verdiğini açıkladı. Peki başbakan Rutte neden istifa etti? Seçimlere kadar ülkeyi kim yönetecek? 

Bu soruların cevapları için yazımıza geçelim.. 


Başbakan Mark Rutte neden istifa etti?


Hollanda'da, aylardır çocuk bakım skandalı haberleri ile gündemde. Hollanda hükümetinin, on binden fazla aileden haksız bir şekilde çocuk yardım paralarını geri aldığı tespit edildi. Bu yapılan yolsuzluk ardından, hükümet çıkmaza girdi. Birkaç hafta önce, bu konu ile ilgili hazırlanılan rapor korkunç gerçekleri gün yüzüne kavuşturdu.

Hollanda hükümeti, daha önce bu 10.000 den fazla mağdura, aile başına 30 bin avro tazminat ödemeyi kabul etmişti ancak görünen o ki, bu yeterli olmamış. 

Mark Rutte. bu öğlen Hollanda Devlet Televizyonu NOS karşısında, istifa konuşmasını yaptı ve Hollanda kralına dilekçesini sunduğunu belirtti. Başbakan Rutte, bu olaylardan kendisinin sorumlu olduğunu ve hukuk devletinde bunun olmasından dolayı utanç duyduğunu dile getirdi.


Mark Rutte istifa etmeden önce, Hollanda'da dönemin Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı olan İşçi Parti Lideri Lodewijk Asscher, Hollanda'da çocuk bakım yardımındaki ayrımcılıktan dolayı istifa etmişti. Parti liderliğini de bıraktı
Yeni Seçimler Ne Zaman ve Seçimlere Kadar Ülkeyi Kim Yönetecek?


Yeni seçimler, 16 martta yapılacaktır. Hükümetin istifa etmesine rağmen, yasalara göre yeni seçime kadar mevcut hükümet ve başbakan ülkeyi yönetmek zorundadır. Yani, 16 marta kadar mevcut hükümet ve Mark Rutte ülkeyi yönetmeye devam edecektir.Yeni Seçimleri Kim Kazanır ?

Yeni seçimlerde, Mark Rutte'nın partisi VVD'nin yeniden seçimleri kazanma ihtimali yüksektir. Ancak, CDA (Hristiyan Demokrat Canlanış) Partisinin de kazanma ihtimali vardır. Aşırı sağcı ve ırkçı Geer Wilders'ın partisi PVV'in kazanma ihtimali oldukça azdır. Ayrıca, Hollanda'da bir ara gündeme gelen, sol partilerin ittifak kurması halinde seçimi kazanma ihtimalleri epey bir yüksektir. 


Başbakan Rutte, 16 marta kadar Hollanda'yı en iyi şekilde yöneteceğini belirtti..

Yorumlar